Bafra Ses Haber – Bafraseshaber

else {} ?>

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ TEFSİR ETKİNLİĞİ BİR ARADA

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ TEFSİR ETKİNLİĞİ BİR ARADA
7
30 Kasım 2023 - 18:18

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ TEFSİR ETKİNLİĞİ BİR ARADA

SAMSUN’UN Alaçam İlçe Gençlik Merkezi Manevi Danışmanı Yasin Karataş tarafından üniversiteli gençlerle Gençlik Merkezinde tefsir dersi verildi.


TÜGVA Alaçam İlçe Temsilciliği Tarafından Gençlik Merkezinde Koordine edilen programda desek daha güzel olur tarafından üniversiteli gençlerle Tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi ilimlerin tarih ve ana kavramlarının genel ve bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi planlanan “Klasik İslami İlimlerin Doğuşu” dersine, “Nass-Vakıa ilişkisi” konusuyla başlandı.

 

Üniversiteli gençlerle Tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi ilimlerin tarih ve ana kavramlarının genel ve bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi planlanan “Klasik İslami İlimlerin Doğuşu” dersine, “Nass-Vakıa ilişkisi” konusuyla başlandı.

Derste Allah-insan-alem ilişkisine dair doğru bir tasavvurun Allah Rasulü’nün hayatın içindeki örnekliğiyle oluştuğu, O’nun ahirete irtihali ile doğan boşluğun doldurulmaya çalışılmasının “İslami ilimleri” ortaya çıkardığı anlatıldı.

Gençlik Hizmetlerinde düzenlenen tefsir dersinde, modern ideolojilerin nasıl bir siyasal ve toplumsal bağlamda ortaya çıktığı anlatılmaya çalışıldı. Her şeyden önce tarihte anlatılan neden-sonuç ilişkilerinin mutlak olmadığını belirten konuşmacı tarihi zaman içinde birçok sonucun nedeninin revize edildiğini hatırlatıldı. Derste yalnızca genel kabul gören bilgilere veya rakip halde olan alternatif tarih yorumlarına bakılacağı söylendi. “Bilim Devrimi”, Newton fiziği ve mekanik evren anlayışıyla insanın doğa ve Tanrı ile olan geleneksel ilişkisinin değiştiği iddia edildi.

 

Daha sonra Aydınlanma düşüncesi ve Comte’cu pozitivist yöntem ile insanın kendini farklı bir pozisyonda konumlandırdığı savunuldu.

 

Bütün bu süreçler sonucunda insan merkezli (hümanist veya antropomorfik) düşünme tarzının düşünce alanında ciddi bir yaygınlık kazandığı, bununla da insan aklına mutlak bir güç atfedildiği, insan aklının almayacağı varlık ve olayların inkar edildiği veya konuşulmaya değer görülmediği belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.